Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Jazz z miasteczka . Mam przejechane 153555.98 kilometrów w tym 5132.80 w terenie. Jeżdżę wolno 20.06 km/h, gdyż tak lubię.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jazz.bikestats.pl

Archiwum bloga

Dane wyjazdu:
65.46 km 0.00 km teren
02:58 h 22.07 km/h:
Maks. pr.:35.28 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Stolica Puszczy Bydgoskiej

Niedziela, 8 maja 2011 · dodano: 08.05.2011 | Komentarze 2

Trasa:Bydgoszcz-Otorowo-Solec Kujawski-Chrośna-Dąbrowa Wielka-Nowa Wioska- Tarkowo Dolne-Nowa Wieś Wielka-Prądocin-Chmielniki-Piecki-Bydgoszcz

Wyjeżdzam popołudniu gdy nagle wypogadza się. Pierwsze 14 km do tablicy Solec Kujawski znaną trasą przez Otorowo. W Solcu pierwszy raz przejeżdżam koło Jura Parku, jadę wzdłuż torów koło dworca PKP, dalej ul. Leśną docieram do drogi na Toruń. Po pokonaniu bodajże dwóch kilometrów skręcam w prawo zgodnie z kierunkowskazem do wsi Chrośna. Tutaj przebiega szlak rowerowy „Świadkowie Historii” [niebieski].

Urokliwa trasa do wsi Chrośna © 1976jazz


Dawno nie jechałem tak urokliwą drogą, dobry asfalt, co chwilę małe zjazdy i podjazdy. Polecam. Dojeżdżam do miejsca, gdzie szlak skręca. Tutaj decyduję się jechać dalej asfaltem, który jak się okaże za kilka km i tak się skończy... A spenetrowanie szlaku z odwiedzinami Szwedzkiej Góry i Łąk Studzienickich zostawiłem na kolejne wyjazdy.

A tutaj szlak „Świadkowie Historii” skręca © 1976jazz


A powinno być przydrożne kapliczki [3] :)

Z cyklu: PRZYDROŻNE KAPLICZKI [2] Chrośna © 1976jazz


Nietypowa tablica przy wyjeżdzie ze wsi na drogę gruntową © 1976jazz


Po odnalezieniu ostanio zapomnianego cmentarza w Bytkowicach tym razem natknąłem się na podobne w Chrośnej. Chcąc dowiedzieć się więcej o tej wsi znalazłem ciekawy dokument UCHWAŁA NR XIV/125/08 RADY MIEJSKIEJ W SOLCU KUJAWSKIM z dnia 28 marca 2008 w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Wsi Chrośna na lata 2008-2015” :)
Ciekawsze fragmenty to:
Pierwsza wzmianka o wsi Chrośna pochodzi z roku 1369, kiedy Król Kazimierz Wielki oddał opuszczoną wieś Chrosti Stefanowi z Kraszyc. Ówczesna ludność wsi to smolarze, a ich głównym zródłem utrzymania były produkty uzyskane z lasu i drewna. W 1937 r. we wsi przeważały gospodarstwa rentowe. Pod koniec lat 40-tych we wsi były karczmy, tartak i 2 szkoły.


Dla promowania walorów turystycznych, przyrodniczych, krajoznawczych i
kulturowych, a także mając na względzie rozwój agroturystyki i ekorolnictwa 10 lipca 2005 r. we wsi Chrosna sołtys Barbara Dolinska, Krzysztof Skorupka, prezes Oddziału Puszczańskiego PTTK, Zygmunt Krzemień, Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski Antoni Nawrocki ogłosili wieś Chrośna STOLICĄ PUSZCZY BYDGOSKIEJ.

Na skraju wsi jest stary cmentarz ewangelicki z XIX / XX wieku wpisany do
ewidencji zabytków. Cmentarz jest zarośniety roślinnością, zniszczony, nagrobki zachowane fragmentarycznie.

CHROŚNA: stary cmentarz ewangelicki z XIX / XX wieku [1] © 1976jazz


CHROŚNA: stary cmentarz ewangelicki z XIX / XX wieku [2] © 1976jazz


CHROŚNA: stary cmentarz ewangelicki z XIX / XX wieku [3] © 1976jazz


HROŚNA: stary cmentarz ewangelicki z XIX / XX wieku [4] © 1976jazz


W drodze powrotnej śmignąłem jeszcze koło

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Dąbrowie Wielkiej © 1976jazz


Tu się chroni wiśnię karłowatą © 1976jazz


Więcej tu: Rezerwat przyrody Tarkowo


Podsumowując:
Czasami warto odwiedzić jakąś Nową Wioskę a nie tylko stare... © 1976jazz
Kategoria 50-100 km



Komentarze
Jazz
| 21:44 wtorek, 10 maja 2011 | linkuj Polecam wznowić poszukiwania...
Keto
| 20:24 wtorek, 10 maja 2011 | linkuj Też słyszałem o zapomnianym cmentarzu w Chrośnej. W ubiegłym roku wybrałem się z kolegą na poszukiwania, ale totalnie się pogubiliśmy i nic z tego nie wyszło. Fajnie, że Tobie się udało. Fajny wypad.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!