Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Jazz z miasteczka . Mam przejechane 153555.98 kilometrów w tym 5132.80 w terenie. Jeżdżę wolno 20.06 km/h, gdyż tak lubię.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Jazz.bikestats.pl

Archiwum bloga

Dane wyjazdu:
62.88 km 0.00 km teren
02:43 h 23.15 km/h:
Maks. pr.:32.38 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Urokliwe Studzienieckie Łąki

Niedziela, 16 października 2011 · dodano: 16.10.2011 | Komentarze 7

Trasa: Bydgoszcz- Otorowo- Solec Kujawski- drogą na Chrośnę i dalej rowerowym szlakiem Świadkowie Historii przez przepiękne Studzienieckie Łąki do Leszyc- Nowa Wieś Wielka- Brzoza skrót lasem do drogi nr 10- dojazd do trasy z Piecek- Bydgoszcz

Ciągnie Wilka do lasu można by tak zatytułować dzisiejszy wpis. Konkretniej do Puszczy Bydgoskiej. W tym zauroczyły mnie Łąki Studzienieckie. Piękne szpalery starego drzewostanu wokół nich, zwłaszcza brzozy z przebarwiającymi się i wszędzie fruwającymi liśćmi. Urokliwy szlak. I jeszcze historia i legenda związana z tym miejscem.
Łąki powstały z osuszenia dawnego jeziora przez sprowadzonych w XVI wieku osadników olęderskich. Jak głosi legenda jezioro to miało połączenie podziemnym korytarzem z Jeziorem Jezuickim.

Była też tu "święta studnia", której głębokości w żaden sposób nie można było zmierzyć. Dookoła łąk prowadzi droga wybudowana w XIX wieku przez pruskich saperów. Jadąc tą drogą kierujemy się na zachód. Na południu widzimy dawny półwysep porośnięty resztkami starego drzewostanu powstałego w 1771 r., a pamiętającego czasy Polski szlacheckiej. Do niedawna gniazdował tu bocian czarny.

W okresie międzywojennym miejscowa ludność urządzała w tamtym miejscu festyny ludowe z okazji Święta Niepodległości.
Kategoria 50-100 km



Komentarze
przemekturysta
| 10:24 niedziela, 23 października 2011 | linkuj Jadąc Szlakiem Komputerków w połowie września (muszę uzupełnić wpis) trafiłem na tablicę pamiątkową przybitą do drzewa. Została tam umieszczona ku czci pamięci Czesława Jóźwiaka, zamordowanego przez hitlerowców w Dreźnie w 1942 roku. Ale kompletnie nie zwróciłem na to uwagi, że cały wpis na tej tablicy zaczyna się od słów: "W istniejącej tu kiedys wiosce Łążyn".
alex
| 06:47 wtorek, 18 października 2011 | linkuj Polecam Artykuł o Łażynie i dodatkowo pewne sprostowanie co do historii miejsca.
Jazz
| 05:57 wtorek, 18 października 2011 | linkuj To jeszcze nie namierzyłem tego miejsca. Szlak Komputerków chyba tylko raz dawno temu jechałem w całości.
alex
| 12:08 poniedziałek, 17 października 2011 | linkuj Aha, jest tam też cmentarz gdzie podobno pochowany jest polski pionier lotnictwa.
alex
| 12:06 poniedziałek, 17 października 2011 | linkuj Nie wiedziałem, że z tym miejscem wiąże się taka ciekawa historia. Również w puszczy na północny-zachód od Leszyc była kiedyś wieś Łażyn, wysiedlona bodajże w latach 70-tych. Można spotkać w tym rejonie wyraźnie zdziczałe drzewa owocowe, gdzieniegdzie pozostałości fundamentów oraz kawałek glinianej ściany z drewnianą belką. Z tego co pamiętam jest to w okolicach czarnego szlaku pieszego "komputerków".
jarmik
| 08:52 poniedziałek, 17 października 2011 | linkuj Piękne tereny, zwłaszcza o tej porze roku, muszę i ja tam zajrzeć przed zimą.
jarmik
| 08:52 poniedziałek, 17 października 2011 | linkuj Piękne tereny, zwłaszcza o tej porze roku, muszę i ja tam zajrzeć przed zimą.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!